16 Mayıs 2012 Çarşamba

She was married to the Bosphorus ..

      Günlerden bir gün, tanrılar tanrısı ulu Zeus, karısı Hera'nın rahibelerinden güzeller güzeli İo'ya aşık olur. Lakin ne kadar tanrı da olsa, o da her erkek gibi karısının gazabından korkmaktadır ve Hera'ya yakalanmamak için kendisini buluta, İo'yu ise güzel ve beyaz bir ineğe çevirerek onunla birlikte olur ve hamile bırakır. Fakat koskoca Hera bu, kaçın kurası, anında durumdan şüphelenir ve kocası Zeus'a giderek bu ineği ona hediye etmesini ister, bizim light Zeus da hemen "Peki karıcığım" diyerek ineği Hera'ya verir. Hera ineğe dönüşmüş olan İo'nun başına 100 gözlü korkunç bir devi bekçi olarak diker. Diker dikmesine ama, tam bu noktada Hermes devreye girer ve tarihin ilk "erkeklerarası dayanışma" örneklerinden birini göstererek 100 gözlü devi öldürür ve Zeus'un İo'yu kaçırmasına yardım eder. Tabi bunu duyan Hera küplere biner ve hemen dev bir at sineği yaratarak onu İo'ya sokarak öldürmekle görevlendirir. Bunun arkasından sinek kovalar inek kaçar, inek kaçar sinek kovalar ve böylece İo ve at sineği bütün dünyayı dolaşırlar. İo'nun at sineğinden kaçarken üzerinden geçtiği ilk topraklara "İo'nun ülkesi" anlamında "İonya", İo'yla sineğin ilk geçtikleri geçide ise "İnek Geçidi" anlamında "Bosphorus"  adı verilir. Bugün bildiğimiz adıyla güzeller güzeli Boğaziçi'miz..Fotoğraf: Aydın Sert


      Sonra ne mi olur? Zeus tanrısal güçlerini kullanarak Hera'nın yarattığı at sineğini yok eder ve İo'yu da tekrar eski haline döndürür. Zeus'tan hamile kalan İo'nun Koressa adında bir kızı olur. Koressa ise Denizler Tanrısı Poseidon ile evlenir ve Byzas adında bir oğulları olur. Byzas yıllar sonra anneannesi İo'nun geçtiği Bosphorus bölgesine gelir ve oraya yeni bir şehir kurar. Şehre kurucusunun isminden hareketle "Byzantion" adı verilir. Sonrası da hepimizin az çok bildiği, Byzantion'dan Konstantinopolis'e, oradan İstanbul'a, oradan da bir şehir üzerine yazılıp bestelenebilecek en güzel şarkılardan birinin yapılmasına, videodaki şahesere giden bir serüven. İnsanın içindeyken bile özleyebildiği bir şehre duyulan aşk ve bunun kilometrelerce öteden, bambaşka bir dilde ifade edilebilmesi.


13 yorum:

ata_mert dedi ki...

bırazzavil kafası çok güzel, kutsal oda konseri düzenlemişti amk onlara

sakat dedi ki...

çok uzun olmuş,bu yazını pas geçiyorum.

atif dedi ki...

okumayacaktim ki,ilk cumlede zeus u gordum.

"****,olaganustu yazilmis,tekrar okuyacagim." -atif

tebrik ederim rcy.bir sorum olacak, aydin sert ten gerekli izinleri aldin mi?

kurupilav dedi ki...

Teşekkür ederim Atıf'ım.

Aydın Sert'den izin alma konusuna gelince, tabi ki almadım.

alperen dedi ki...

özet şart.

kurupilav dedi ki...

Özet: Zeus karısını bir inekle aldatmış, bunu duyan karısı Hera kafayı yiyip ineği kovalamaya başlamış, bu sırada İstanbul Boğazı'ndan geçmişler, onun için de İstanbul Boğazı'na "Bosphorus" (Yunanca "ineğin geçtiği yer") denmiş.

Adsız dedi ki...

Zeus inek mi sikiyomuş?
ben sakat.

kurupilav dedi ki...

Abi Tanrı bu, insan hayvan bitki diye ayırmıyor.

alperen dedi ki...

tuttuğunu sikiyor yani.

alperen dedi ki...

karısında da gurur kelimesi ayaklar altına alınmış.ineği boğazda kovalamak, bir inek için aldatıldığı gerçeğini değiştirmeyecek.

kurupilav dedi ki...

Yaa sikicem adam gibi okuyun şu yazdıklarımı Zeus karısını inekle aldatmıyor güzel bir kadınla aldatıyor ama karısı durumu anlamasın diye kadını ineğe çeviriyor.

Adsız dedi ki...

kuru çok güzel çıldırmışsın.bu kadar uzun yazacağına en baştan şu özeti geçseydin daha net olurdu.

ben sakat.

alperen dedi ki...

zeyus asıl o hareketiyle karısına ölümcül darbeyi indirmiş.

Yorum Gönder